11.05.2020r.
Obręcz barkową ćwiczymy i prawidłową postawę kształcimy
Czy wiecie Państwo czym jest tak zwana protrakcja barków?
Brzmi dość skomplikowanie, jednak protrakcja barków, to nic innego jak wysunięcie barków do przodu względem klatki piersiowej. Obserwując dziecko stojące bokiem, rodzic zauważa zaokrąglone plecy i odstające łopatki. Dzieje się tak, gdyż mięśnie klatki piersiowej są nadmiernie napięte, natomiast mięśnie grzbietu ulegają osłabieniu. Zaokrąglone plecy często z wysunięciem głowy do przodu mogą doprowadzić do wystąpienia wad postawy w obrębie kręgosłupa. Przyczyn protrakcji barków jednak może być wiele, dlatego warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który oceni postawę dziecka oraz indywidualnie dobierze ćwiczenia.
Poniżej przedstawiamy propozycję ćwiczeń rozciągających nadmiernie napiętych mięśni oraz wzmocnieniu osłabionych.
Rozciąganie mięśni klatki piersiowej– dziecko kładzie się na plecach, na poduszce sensorycznej (może to być również złożony w kształcie kostki koc/ręcznik) tak, aby znajdowała się ona na wysokości łopatek. Ćwiczenie to składa się z trzech pozycji ułożenia rąk: na początku ręce zgięte są w łokciach pod kątem 90 stopni, następnie dziecko układa ręce pod głową, a na koniec ręce są wyprostowane nad głową. Każdą pozycje utrzymuje 15s., starając się dotknąć kończynami podłoża.
Przenoszenie piłki z ręki do ręki – dziecko leży na brzuchu, ręce wyprostowane układa nad głową, nogi są wyprostowane. Głowa ustawiona wzdłuż tułowia (dziecko nie odchyla głowy do tyłu, wzrok skierowany do podłoża). Rodzic układa niewielki, zrolowany ręcznik pod brzuch dziecka. Dziecko trzyma oburącz piłkę, unosi ręce oraz głowę nad podłogą i przenosi piłkę przed sobą z jednej ręki do drugiej. Ręce pracują równocześnie. Klatka piersiowa zostaje na podłożu.
Utrzymanie rąk w pozycji „skrzydełek”– dziecko leży na brzuchu, ręce układa w pozycji „skrzydełek”. Zadaniem dziecka jest uniesienie rąk oraz głowy nad podłogę i utrzymanie pozycji ok. 10s.
Mówiąc o prawidłowej postawie ciała należy zwrócić uwagę na wiele czynników i warto pamiętać, że to nie tylko poprawnie ustawiona obręcz barkowa. Z tego powodu wskazane jest zadbać o odpowiedni dobór ćwiczeń wpływających na mechanikę całego ciała. Zachęcamy więc do podejmowania przez Wasze dzieci aktywności ruchowych, które będą nie tylko sprawiały im radość i świetną zabawę, ale będą dla nich źródłem cennych doświadczeń ruchowych.
20.04.2020r.
Kiedy w domu siedzimy, małe stópki poćwiczymy.
Kształtowanie się prawidłowych łuków stopy to proces, który trwa przez kilka pierwszych lat życia. Rodzice obserwując chód i wygląd stóp swojego dziecka, często zgłaszają fizjoterapeutom swoje obawy. Warto pamiętać, że w tym temacie mamy szeroki zakres „normy” i często coś, co na pierwszy rzut oka nie wygląda najlepiej, mieści się w fizjologii rozwoju dziecka. Dopiero około 7 roku życia parametry chodu u dziecka, przypominają chód dorosłego człowieka, a oś kończyny dolnej i budowa samej stopy przestaje się tak dynamicznie zmieniać, jak było to do tej pory. Jednak już od pierwszych miesięcy warto wspomagać prawidłowy rozwój stopy u dziecka. Odbywa się to zarówno przez dawanie doświadczeń zmysłowych, samodzielną zabawę swoimi stopami, a w późniejszym etapie odpowiednio dobrane obuwie, czy ćwiczenia wspomagające pracę mięśni stóp.
Poniżej przedstawiamy 3 propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania w domu:
- Zgniatanie kartki papieru stopami- dziecko siedzi na ziemi, przed nim leży kartka papieru. Bosymi stopami łapie papier i próbuje zgnieść go, tworząc z niego kulkę. Można wykonać to ćwiczenie w formie zawodów na czas, z rodzicem czy rodzeństwem.
- Rolowanie ręcznika palcami- dziecko siedzi na podłodze, ręcznik kładziemy przed nim na ziemi. Zadaniem dziecka jest zwinięcie samymi palcami stóp ręcznika. Ćwiczenie to wzmacnia mięśnie krótkie stopy, czym wspomaga tworzenie prawidłowych łuków stopy.
- Utrzymanie piłki piętami- dziecko stoi, rodzic wkłada mu małą piłeczkę między pięty. Dziecko wykonuje wznos na palce, z jednoczesnym ściskaniem piłeczki piętami, tak aby ona nie wypadła. Jeśli dziecku trudno utrzymać równowagę stojąc na palcach, może trzymać za ręce rodzica lub opierać się nimi o ścianę.
Mimo tego że mówimy dzisiaj o stopie, to nie można jej wyizolować. Kształtowanie wysklepienia stopy odbywa się zawsze we wzorcu globalnym, dlatego ważna jest cała kończyna dolna począwszy od biodra, jego ustawienia i pracy. Idąc dalej należy zwrócić uwagę także na ustawienie miednicy, całego kręgosłupa i prawidłową pracę mięśni brzucha. Dlatego tak ważne jest, aby podczas aktywności w domu wprowadzać nie tylko trening mięśni stóp, ale także pamiętać o wzmacnianiu mięśni brzucha.
02.04.2020r
֍ ֍ ֍ ֍ ֍
Proponujemy zabawy ruchowe, które dziecko może wykonywać w domu. Nie wymagają one dużo miejsca, ani specjalistycznych przyrządów. Wystarczy kawałek podłogi i piłka. Wielokrotnie można je wplatać w codzienną aktywność ruchową dziecka i zabawy w domu. Zadania wydają się proste i łatwe do wykonania, jednak niech pozory nie mylą ;). Aktywności te mocno angażują pracę mięśni brzucha, których wzmocnienie jest nieodłącznym elementem rehabilitacji.
Ilość powtórzeń każdego z tych ćwiczeń, zależy od możliwości, chęci i aktualnej kondycji dziecka. Grupa fizjoterapeutów rekomenduje, aby powtórzeń było przynajmniej 10.
Mostek biodrowy.
Dziecko leży na plecach, podnosi do góry biodra i utrzymuję pozycję mostu 20 sekund. Następnie przekłada z ręki do ręki piłkę lub małą zabawkę (pod pośladkami). Dziecko młodsze może jedynie utrzymywać pozycję mostku, tak żeby piłka lub inna zabawka, przekładana przez rodzica zdążyła „przejść” pod mostkiem.
Ściskanie piłki między nogami.
Dziecko leży na plecach. Kolana ma zgięte, a stopy oparte o podłoże. Piłka znajduje się między kolanami. Rodzic próbuje delikatnie wyciągnąć piłkę, jednocześnie polecając dziecku, aby ją lekko ścisnęło (nie dało sobie zabrać).
Przekładanie piłki z rąk do nóg.
Pozycja wyjściowa jak w dwóch poprzednich ćwiczeniach.
Ręce dziecka trzymają piłkę nad klatką piersiową. Zadaniem dziecka jest podnieść obydwie nogi do góry i włożyć piłkę między stopy. Następnie opuścić nogi i ręce na ziemię. Powtórzyć ćwiczenie, tym razem przełożyć w górze piłkę ze stóp do rąk. Ponownie odłożyć.
Mamy nadzieję, że proponowane aktywności spodobają się dzieciom i choć trochę pozwolą im rozładować energię 😊
֍ ֍ ֍ ֍ ֍
30.03.2020r
kilka propozycji zabaw, które umożliwią dzieciom zaspokojenie potrzeby ruchu:
„Tor przeszkód”
Budujemy tor przeszkód z przedmiotów, które znajdziemy w domu (np. z koców, poduszek, krzeseł, szalików, lin). Możemy nad nimi przechodzić, przeskakiwać, czołgać się pod nimi.
„Naleśnik”
Dziecko leży na kocu/kołdrze/materacu. Rodzic powoli zawija je w koc/kołdrę/materac, robiąc z niego „naleśnik” (głowa pozostaje na zewnątrz). Możemy chwilę je pougniatać, porolować, zrobić masażyk, a następnie pozwolić dziecku uwolnić się poprzez rozwinięcie koca, turlanie się, przeciskanie i siłowanie.
֍ ֍ ֍ ֍ ֍